EBRU SANATI

Ebru yoğunlaştırılmış sıvı uzerine renklerin sınırsız değişimlerle birbirleriyle kucaklaşması, kaynaşması, dansetmesidir.

Ebru Sanatını yıllar boyu gizemli kılan, Sanatcıyı ebru teknesinin başında dunyanın butun gizlerini, kaoslarını aşmaya iten; akıcı tekniği, daima dinamik, değişken, kendini aşan sonsuz teknikleri deneme fırsatı veren bir kağıt boyama Sanatı olan ebru, tezhib ve hat ile birlikte kitap sayfalarında, murakka kenarlarında, ciltlerde, yazı boşluklarında ve koltuklarında kullanılmakla birlikte gunumuzde başlı başına bir sanat eseri olarak dusunulmekte ve sergilenmektedir.

Ebru sanatının ne zaman ve hangi ulkede ortaya cıktığı bilinmemekle beraber bu sanatın doğu ulkelerine ozgu bir susleme sanatı olduğu bilinmektedir. Bazı İran kaynaklarında Hindistan'da ortaya cıktığı yazılıdır. Bazı kaynaklara gore de Turkistan'daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılar'a gecmiştir. Batıda ebru 'Turk Kağıdı 'ya da 'mermer kağıt' olarak adlandırılmaktadır.

Ebru, geven otunun oz suyundan elde edilen kitre veya deniz kadayıfı bitkisi (kerajin) ile kıvamı arttırılmış suyun uzerine, icine od katılarak suyun dibine cokmeyecek hale getirine boyaların serpilmesi ve su yuzeyinde meydana gelen şekillerin olduğu gibi ya da biz adı verilen metal uclu bir aletle mudahale edilerek bir kağıda gecirilmesi yoluyla yapılır.

Ebru sanatının koklerinin 9. ve 10. yuzyıla kadar uzandığı varsayılmaktadır. Bilinen o ki, bu sanat, kağıdın tarih sahnesine girmesiyle gelişmiştir.


Write a comment

Comments: 4
 • #1

  mehmet etike (Friday, 26 July 2013 00:27)

  tebrik ederim canım çok hoşuma gitti allah başarılarını daim etsin SENİNLE GURUR DUYUYORUM canım benim

 • #2

  eynıl (Monday, 29 July 2013 11:07)

  geçmişten günümüze gelen nadir sanatlardan biri bu sanatı icra etmeniz çok güzel tebrik ederim

 • #3

  yeshim (Monday, 11 November 2013 16:40)

  "... akıcı tekniği, daima dinamik, değişken, kendini aşan..." sozleri seni anlatiyor sevgili Humeyra, basarilarinin surekliligini dilerim. Eserlerini the "Philadelphia Museum of Art'' a aciklamali olarak gonderebilirsin, ilgileneceklerini saniyorum. Bol sanslar...

 • #4

  best sewing machines (Sunday, 25 June 2017 06:01)

  thanks for sharing this amazing post.